Kašmirs
Kašmira vilna ir ļoti īpašs un neparasts materiāls. Visticamāk tā ir visretākā dabiskā tekstīlija pasaulē. Ar terminu „kašmirs“ tiek apzīmēti izstrādājumi, kuri tiek ražoti no kašmira šķiedrām. Vispopulārākie ir džemperi un pašminas (šalles), no tām tiek ražoti arī lakati, cimdi, halāti un cepures. Tiek ražoti ne tikai apģērbi, bet arī kašmira paklāji.
Stāsts par kašmiru ir ļoti interesants. Kašmira vilna tiek iegūta Himalaju kalnos, ļoti augstu virs jūras līmeņa. Tā tiek izķemmēta no kašmira kazu cirkšņiem – tur atrodas vissmalkākās šķiedras. Šo, visaugstākās kvalitātes šķiedru, nav daudz – tāpēc no katras kašmira kazas to tiek iegūts 50-150 gramu gadā.
Kašmira kazām ir jāpiemērojas dabas apstākļiem vietās, kur gaisa temperatūra pazeminās līdz mīnus 40 grādiem. Pateicoties izcilajai vilnai, šāds sals tām nerada ne vismazāko problēmu. Apģērbiem, kuri ražoti no šīm šķiedrām, ir izcilas īpašības – kašmira džempera maigumu nevar salīdzināt ar nevienu citu džemperi. Vēl pieminēšanas vērta ir to sildītspēja – tie silda sešas reizes vairāk kā džemperi no aitas vilnas. Ar kašmira džemperi Jums noteikti nebūs auksti.
Neapstrādātu kašmiru vietējie iedzīvotāji parasti pārdod vietējiem pārstrādes uzņēmumiem, kur no tā tiek ražots apģērbs. Gada laikā tiek iegūti tikai daži tūkstoši tonnu neapstrādāta kašmira un tāpēc vispasaules kašmira pieprasījums pārsniedz piedāvājumu. Kašmira cenas pieaug jau vairāku gadu garumā un ir ļoti ispējams, ka tās turpinās pieaugt arī turpmāk. Šobrīd vietējās rūpnīcas iepērk kašmiru par 100 USD/kilogramā. Runa iet par neapstrādātu kašmiru, kurš vēl tiek apstrādāts un kuram jāiziet ļoti stingra kvalitātes kontrole – pirms apstrādes daudzas šķiedras tiek likvidētas un apstrādes procesā kašmira svars vēl samazinās.
Kašmira apģērbi šajos uzņēmumos tiek izgatavoti tikai ar rokām. Izņēmums ir Ķīna, kur ražošanu cenšās automatizēt. Ražošanā tiek lietotas mašīnas un lielos daudzumos tiek audzētas kašmira kazas. Tāpēc Ķīnas ražojumiem, neskatoties uz vienādo sastāvu, nav tāda kvalitāte, kā, piemēram, izstrādājumiem no Nepālas, kurus piedāvājam mūsu interneta veikalā Kasmirs.lv.
Māksla, radīt kašmira džemperus ar rokām, Nepālā tiek nodota no vienas paaudzes otrai. Ikviens ar rokām radītais produkts ir oriģināls.
Kā mazgāt? Kašmirs savas labās īpašības saglabā galvenokārt pateicoties izvēdināšanai, tāpēc ir svarīgi nevalkāt džemperi vairākas dienas pēc kārtas. Vislabākais ir, ja pēc katras valkāšanas reizes, to atstāt atpūsties vienu dienu. Kašmirs ir jāmazgā vēsā ūdenī. Tā temperatūrai nevajadzētu pārsniegt 20 °C. Vislabākais ir mazgāt ar rokām, taču var mazgāt arī veļas mašīnā vilnas mazgāšanas režīmā. Tomēr iesakam mazgāt ar rokām un šeit pievienojam instrukciju kā tas veicams:
> Ielejiet bļodā vai izlietnē aukstu ūdeni (maksimāli līdz 20 °C). Pievienojiet mazgāšanas līdzekli, kurš paredzēts maigo tekstilizstrādājumu mazgāšanai, jeb parasto bērnu šampūnu. Ar rokām nedaudz sajauciet ūdeni, lai veidotos burbuļi. Ūdenī ievietojiet kašmira džemperi.
> Groziet džemperi bļodā vairākas reizes uz vienu un otru pusi. Kad mazgāšana ir beigusies, izlejiet ūdeni, piepildiet bļodu ar tīru, vēsu ūdeni un atkārtojiet grozīšanas procedūru.
> Ja ūdenī vairs nav ziepju burbuļi, to izlejiet. Ūdeni no džempera izspiežiet ar ļoti maigu saspiešanu. Neizgriežiet ūdeni ar klasisko izgriešanu. Esiet ļoti uzmanīgi, lai džemperis nedeformētos.
> Pēc ūdens izspiešanas, uzmanīgi izklājiet džemperi uz dvieļa un piešķiriet tam parasto formu. Dvieli uzmanīgi sarullējiet, lai tajā uzsūktos viss ūdens. Varat arī nedaudz piespiest, bet neatstājiet to ilgi sarullētu.
> Izmazgāto džemperi noteikti nežāvējiet tiešos saules staros jeb veļas žāvētavā. Tādējādi varētu rasties neatgriezeniskas izmaiņas šķiedru struktūrā, džemperis varētu sarauties un pazaudēt savas pozitīvās īpašības. Kašmira džemperus nav jāgludina.
(Avots: http://kasmiradzemperis.lv/kas-ir-kasmirs/)
Virdžīnijas vilna
Kazlēns
Kokvilna
Lins
Aitas vilna
Austrālijas vilna
Angora
Alpaka
Mohera
Jaunvilna
Zīds
Suns
Sintētiskās šķiedras
Akrils
Poliamīds
Kas ir alpaka?
Kas ir Angora?