Šķiedru sastāvs

Ierakstsby Xelluc » 26 Nov. 2015, 09:58

Kašmirs

Kašmira vilna ir ļoti īpašs un neparasts materiāls. Visticamāk tā ir visretākā dabiskā tekstīlija pasaulē. Ar terminu „kašmirs“ tiek apzīmēti izstrādājumi, kuri tiek ražoti no kašmira šķiedrām. Vispopulārākie ir džemperi un pašminas (šalles), no tām tiek ražoti arī lakati, cimdi, halāti un cepures. Tiek ražoti ne tikai apģērbi, bet arī kašmira paklāji.
Stāsts par kašmiru ir ļoti interesants. Kašmira vilna tiek iegūta Himalaju kalnos, ļoti augstu virs jūras līmeņa. Tā tiek izķemmēta no kašmira kazu cirkšņiem – tur atrodas vissmalkākās šķiedras. Šo, visaugstākās kvalitātes šķiedru, nav daudz – tāpēc no katras kašmira kazas to tiek iegūts 50-150 gramu gadā.
Kašmira kazām ir jāpiemērojas dabas apstākļiem vietās, kur gaisa temperatūra pazeminās līdz mīnus 40 grādiem. Pateicoties izcilajai vilnai, šāds sals tām nerada ne vismazāko problēmu. Apģērbiem, kuri ražoti no šīm šķiedrām, ir izcilas īpašības – kašmira džempera maigumu nevar salīdzināt ar nevienu citu džemperi. Vēl pieminēšanas vērta ir to sildītspēja – tie silda sešas reizes vairāk kā džemperi no aitas vilnas. Ar kašmira džemperi Jums noteikti nebūs auksti.
Neapstrādātu kašmiru vietējie iedzīvotāji parasti pārdod vietējiem pārstrādes uzņēmumiem, kur no tā tiek ražots apģērbs. Gada laikā tiek iegūti tikai daži tūkstoši tonnu neapstrādāta kašmira un tāpēc vispasaules kašmira pieprasījums pārsniedz piedāvājumu. Kašmira cenas pieaug jau vairāku gadu garumā un ir ļoti ispējams, ka tās turpinās pieaugt arī turpmāk. Šobrīd vietējās rūpnīcas iepērk kašmiru par 100 USD/kilogramā. Runa iet par neapstrādātu kašmiru, kurš vēl tiek apstrādāts un kuram jāiziet ļoti stingra kvalitātes kontrole – pirms apstrādes daudzas šķiedras tiek likvidētas un apstrādes procesā kašmira svars vēl samazinās.
Kašmira apģērbi šajos uzņēmumos tiek izgatavoti tikai ar rokām. Izņēmums ir Ķīna, kur ražošanu cenšās automatizēt. Ražošanā tiek lietotas mašīnas un lielos daudzumos tiek audzētas kašmira kazas. Tāpēc Ķīnas ražojumiem, neskatoties uz vienādo sastāvu, nav tāda kvalitāte, kā, piemēram, izstrādājumiem no Nepālas, kurus piedāvājam mūsu interneta veikalā Kasmirs.lv.
Māksla, radīt kašmira džemperus ar rokām, Nepālā tiek nodota no vienas paaudzes otrai. Ikviens ar rokām radītais produkts ir oriģināls.
Kā mazgāt? Kašmirs savas labās īpašības saglabā galvenokārt pateicoties izvēdināšanai, tāpēc ir svarīgi nevalkāt džemperi vairākas dienas pēc kārtas. Vislabākais ir, ja pēc katras valkāšanas reizes, to atstāt atpūsties vienu dienu. Kašmirs ir jāmazgā vēsā ūdenī. Tā temperatūrai nevajadzētu pārsniegt 20 °C. Vislabākais ir mazgāt ar rokām, taču var mazgāt arī veļas mašīnā vilnas mazgāšanas režīmā. Tomēr iesakam mazgāt ar rokām un šeit pievienojam instrukciju kā tas veicams:
> Ielejiet bļodā vai izlietnē aukstu ūdeni (maksimāli līdz 20 °C). Pievienojiet mazgāšanas līdzekli, kurš paredzēts maigo tekstilizstrādājumu mazgāšanai, jeb parasto bērnu šampūnu. Ar rokām nedaudz sajauciet ūdeni, lai veidotos burbuļi. Ūdenī ievietojiet kašmira džemperi.
> Groziet džemperi bļodā vairākas reizes uz vienu un otru pusi. Kad mazgāšana ir beigusies, izlejiet ūdeni, piepildiet bļodu ar tīru, vēsu ūdeni un atkārtojiet grozīšanas procedūru.
> Ja ūdenī vairs nav ziepju burbuļi, to izlejiet. Ūdeni no džempera izspiežiet ar ļoti maigu saspiešanu. Neizgriežiet ūdeni ar klasisko izgriešanu. Esiet ļoti uzmanīgi, lai džemperis nedeformētos.
> Pēc ūdens izspiešanas, uzmanīgi izklājiet džemperi uz dvieļa un piešķiriet tam parasto formu. Dvieli uzmanīgi sarullējiet, lai tajā uzsūktos viss ūdens. Varat arī nedaudz piespiest, bet neatstājiet to ilgi sarullētu.
> Izmazgāto džemperi noteikti nežāvējiet tiešos saules staros jeb veļas žāvētavā. Tādējādi varētu rasties neatgriezeniskas izmaiņas šķiedru struktūrā, džemperis varētu sarauties un pazaudēt savas pozitīvās īpašības. Kašmira džemperus nav jāgludina.
(Avots: http://kasmiradzemperis.lv/kas-ir-kasmirs/)
Virdžīnijas vilna

Kazlēns

Kokvilna

Lins

Aitas vilna

Austrālijas vilna

Angora

Alpaka

Mohera

Jaunvilna

Zīds

Suns


Sintētiskās šķiedras
Akrils
Poliamīds

Kas ir alpaka?

Kas ir Angora?
Xelluc Bezsaistē

Lietotāja avatars
 
Ieraksti: 211
Pievienojies: 29 Aug. 2014, 17:33
Vieta: Jelgava

Ierakstsby Xelluc » 26 Nov. 2015, 10:18

Merino

Merino ir pati mīkstākā un maigākā vilna, kas nav asa saskaroties ar bērna jutīgo ādu, pēc taustes tā nemaz neatgādina mums saprotamo aso aitas vilnu, tā neizraisa niezi un nav alerģiska.
Interneta veikalā http://www.dabasmaja.lv nopērkamie merino vilnas izstrādājumi ir izgatavoti no merino, kas iegūts no aitām, kas ganās tālu no industriālajām pilsētām, lai maksimāli izvairītos no dažādām kaitīgajām ķimikālijām un to saskares ar bērna ādu. Kā vienu no svarīgākajiem faktoriem noteikti būtu jāpiemin tas, ka merino vilnai ir termoregulējošās īpašības. (http://www.stilaparks.lv/jaunumi/38/1200/)

Merino aitu audzēšana aizsākās Spānijā. Šīs aitas tika ļoti augstu vērtētas dēļ to smalkās vilnas. 1797.gadā pirmās Merino aitas no slavenās Royal Merino saimes tika ievestas Austrālijā. Lai arī šīm aitāmjau bija smalka vilna, Austrālijas lauksaimnieki selektīvas vaislas rezultātā ieguva autentisku Austrālijas Merino ar vēl smalkāku vilnu.

Austrālijas Merino aitas ir spēlējušas un turpina spēlēt lielu lomu starptautiskajā modes industrijā. Sākotnēji vilna galvenokārt tika izmantota militārajā un darba apģērbā. Pirmo ielaušanos lielajā modē vilna piedzīvoja pirmajā desmitgadē pēc Pirmā pasaules kara, kad Coco Chanel noteica modes normas un radīja pirmo vilnas kleitu. Kopš tā laika vilna vienmēr tikusi izmantota modē. (http://feltinlove.lv)

merino.png
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Xelluc Bezsaistē

Lietotāja avatars
 
Ieraksti: 211
Pievienojies: 29 Aug. 2014, 17:33
Vieta: Jelgava


Atgriezties uz Materiāli un darba rīki

Kas ir tiešsaistē

Lietotāji, kas aplūko šo forumu: Nav reģistrētu lietotāju un 1 viesis